استرس یا واژه های مشابهی چون اضطراب، ترس و تنش کم و بیش یک مفهوم دارند. زمانی که ما در حالت ریلکس یا آرام خودمون نیستیم. یقیناً هر کدوم از ما حداقل، یکبار یک موقعیت استرس زا رو تجربه کردیم. لحظه ای که کنترل ما بر اوضاع و شرایط به حداقل ممکن میرسه. تقریبا همه چیز خراب میشه و ما احساس بی کفایتی می کنیم.

مقاومت در برابر بروز استرس

در خصوص استرس، چیزی که صد در صد درسته و شکی درش نیست اینه که مقاومت در مقابل بروز این حالت و تلاش برای پنهان کردن اون همیشه بی نتیجه است. و معمولا اوضاع رو وخیم تر میکنه. پس قبل از اینکه بخوایم این مفهوم رو بررسی کنیم بهتره یک راهکار تضمینی رو برای مواقع استرس زا به یاد داشته باشیم. مقاومت هیچ وقت راه پیروزی نبوده.
هر چقدر با یک عارضه ی بیرونی بجنگیم و بخوایم اون رو انکار یا پنهان کنیم معمولا تشدیدش می کنیم و نتیجه معکوس میده این جریان. چرا که علت هنوز پابرجاست و به اصطلاح ما فقط صورت مسئله رو پاک کردیم.

توجیه علمی استرس

زمانی که ما به اصطلاح رایج استرس میگیریم. در واقع یکسری فرآیندهای شیمیایی در بدن ما رخ میده. مغز یک موقعیت رو به عنوان تهدید، حمله و یا چیزی شبیه به این شناسایی میکنه و یکسری غدد شروع به ترشح هورمون هایی میکنند و بحث علمی مفصلی دارد که مد نظر ما نیست و ازش میگذریم.

 

اما گذشته از اینکه این فرآیندهای شیمیایی و دلیل های علمی به چه شکل هست دوست دارم موضوع رو در مقیاس بزرگتری بررسی کنیم. و اون اینکه چرا اصولا ما دچار اضطراب و استرس میشیم؟ دلیلی که باعث میشه بدن ما حالت دفاعی رو به خودش بگیره و موقعیتی رو به عنوان تهدید شناسایی کنه چی میتونه باشه؟ چه فکری و چه باوری تا این حد قوی هستش که میتونه بدن ما رو به این واکنش شدید وادار کنه؟

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصربه فرد مفهوم حقیقی قانون جذب

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصربه فرد بهترین بودن

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصربه فرد زیبایی چیست؟

حقیقی نبودن استرس

برای جواب دادن به این سوال بد نیست به این نکته دقت کنیم که اضطراب یک موضوع کاملا نسبی هستش. شاید برای خیلی از ما عجیب و حتی مسخره به نظر برسه که یک نفر از آب بترسه. ولی در ذهن خیلی از افراد این شاید هولناک ترین و وخیم ترین وضعیت موجود باشه. برای افرادی که اجتماعی هستند و لذت می برند از فعالیت و همکاری با بقیه شاید قابل پذیرش نباشه کسانی هستند که صحبت کردن در جمع براشون انقدر ترسناکه که در پاسخ بهش میگن حرفش رو هم نزن… .

این نسبی بودن همیشه میتونه یک نشونه باشه و یک دلیل محکم بر واقعی نبودن ترس های ما. اگر استرس و اضطراب، حقیقت داشت باید در خصوص همه ی ما به یک اندازه صادق می بود. اما با این تفاسیر میشه به راحتی به این نتیجه رسید که استرس فقط زاییده ی ذهن ماست.

موقعیتی رو بزرگ کردن، اونقدر بزرگ که خودمون در مقابلش کوچیک جلوه کنیم هیچ وقت نمی تونه نتیجه خوبی رو در بر داشته باشه. وقتی احساس می کنیم مشکلات مانند کوهی در مقابل ما قد علم کردن؛خودمون رو و قدرتمون رو ناچیز می بینیم در مقابل اون ها؛ امری اتفاق می افته به نام ترس، به نام استرس و به نام اضطراب.

دلایل استرس

درباره ی صحبت کردن در جمع شنیدم که بعد ترس از مرگ بزرگترین ترس بشر است. گذشته از اینکه این آمار شاید کمی اغراق آمیز باشه اما حرف ما اینه که چه چیزی توی این موقعیت هست که تا این اندازه بزرگش کرده؟

این رو با یقین صد در صد بهتون میگم که دلیل همه ی این موقعیت ها چیزی نیست به جز ترس از دست دادن. وقتی از صحبت کردن در جمع می ترسیم یقینا تهدیدی علیه خود حس میکنیم که مارو تا این حد به واکنش وا می داره. مهم بودن نظر دیگران برای ما، ترس از اظهار نظر در خصوص ما، ترس از دست دادن مقبولیت و وجهه خودمون در مقابل اون ها و… .

پشت پرده تمام این اتفاقات یک دلیل مهم نهفته است. دلیلی که مربوط به شخصیت ما و عقاید و افکار ماست. مهم کردن و بزرگ کردن چیزهایی که حقیقتا مهم نیستند، شخصیت پوشالی برای خود ساختن، وابستگی به نظرات دیگران و… همه دلایل محکمی هستند که اثرات خودشون رو بر جسم ما آشکار می کنند و موضوعی اتفاق می افته به نام ترس، به نام استرس و به نام اضطراب.

 

فرق نمیکنه که چقدر ما فرار کنیم از موقعیت های استرس زا و خودمون رو پنهان کنیم تا در اون موقعیت ها قرار نگیریم چرا که آماده روبرویی با اون ها نیستیم . اون دلیلی که موجب این اتفاق هست هنوز پابرجاست و دیر یا زود سر باز میکنه. فرق نمیکنه چقدر رو بیاریم به قرص و دارو و… برای کاهش ضربان قلب و پنهان کردن علائم. دلیل اصلی هنوز پابرجاست.

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد عشق چیست؟

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد خوشبختی چیست؟

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد چرا باید زندگی نامه ها را خواند؟

سخن آخر

هر چقدر به اقدام هایی شبیه این دست بزنیم. رو به رو شدن با اون موقعیت و چاره جویی برای اون رو به تاخیر انداختیم. اما این واکنش مدت زمان زیادی نمی تونه دوام بیاره. بالاخره یک روز از قرص و دارو خوردن و از فرار کردن و صورت مسئله پاک کردن خسته می شیم.

پس چه بهتر که این کار رو زودتر انجام بدیم و به جست و جوی عمیق در درونمون بپردازیم. و موضوع رو به صورت اساسی حل بکنیم.

اینجا لازمه چیزی رو بگم و اون اینکه همیشه ترس چیز بدی نیست و تا حدی برای ما مفیده. تا حدی که ما رو از بی تفاوتی و به اصطلاح ما رو از بی خیالی نجات بده. اما زمانی باید به طور جدی بهش فکر کرد که همین عامل محرک، مانع ما بشه و ما رو تضعیف کنه و به حاشیه بکشونه تا در مقابل یک مانع پوشالی، احساس حقیر بودن کنیم.
هرگز خودمون رو به خاطر ترس هامون سرزنش نکنیم. سرزنش و مقاومت، اون ها رو تشدید می کنه. بهتر اینه که راهکارهایی رو یاد بگیریم تا بتونه اعتماد به نفس لازم رو برای روبرو شدن با این ترس ها به ما بده.
ما در سایت lifeschool.ir به شما کمک می کنیم که با ترس های خودتون به شیوه ی اصولی برخورد کنید. شاید بعد از مدتی به این نتیجه رسیدید که اون ها فقط یک حباب بودن. و به خودتون خندیدید که چرا تا به حال از اون ها می ترسیدین. برای آگاهی بیشتر با ما در تماس باشید.

با احترام
ساره شبرنگ زاده