بهترین بودن ، آرزوی خیلی از انسانهاست.اینکه در چه عرصه ای، تفاوت نمی کند. خیلی ها می خواهند در عرصه درس و علم وتحصیل، بهترین باشند.خیلی ها دوست دارند در بین اقوام و دوستان، بهترین باشند.عده ای در شغل و ……

چند روز پیش، مصاحبه ای دیدم از لیونل مسی. بازیکن سرشناس جهانی. در مصاحبه اش، یک نکته جالب، کشف کردم. و اون اینکه می گفت:هرگز هدف من این نبوده  که از دیگران، بهتر و بالاتر باشم. بلکه همیشه خواستم؛ نهایت تلاشم رو انجام بدم و جام ها  رو از آن تیمم کنم.

یا در خصوص جمله بیل گیتس که میگه: هدف من، مغلوب کردن آخرین کاری است که انجام داده ام. انگار یک تناقض عجیبی رو میشه پیدا کرد؛ بین اونچه که ازش به عنوان رقابت برای بهترین بودن، یاد می کنند با اونچه که در این جملات، دیده میشه.

 

مفهوم بهترین بودن

یک سوال پیش میاد. آیا سایت ……داره ترویج میکنه که تلاش برای پیشرفت و بهبود اوضاع، مفید نیست؟ پس اصولا با پیشرفت و تلاش و پشتکار مشکل دارند.

پاسخ ما: اصلا و ابدا. سایت ……. بیشتر از هر مکان دیگری و هر خط فکری دیگری، تاکید داره که همواره با اقدام وعمل مثبت، سطح زندگی خودمون رو بهبود ببخشیم و دستاوردهامون رو گسترش بدیم. پس داستان چیه؟

ببینید همه چیز به این بر میگرده که بهترین بودن برای ما چطور معنا میشه. تلاش برای بهترین بودن تا کجا توجیه داره و مجاز هست؟

بگذارید منظور خودم رو واضح بگم. ما به یک اصل ایمان داریم  و تحت هیچ شرایطی اون رو پس نمی زنیم و تبصره بهش وارد نمی کنیم. و اون اینکه: تمام کارهایی که انجام میدیم؛ تمام اهداف ما ،تمامی تلاش های ما ؛حتی گاه طاقت فرسا؛  قرار نیست برای این باشه که به اصطلاح از دیگری جلو بزنیم. یا بدتر از اون، روی کسی رو کم کنیم.

 

پیشنهاد ما به شما:خواندن مقاله های منحصر به فرد چرا باید زندگی نامه خواند؟ عشق چیست؟ زیبایی چیست؟ خوشبختی چیست؟ زندگی نامه بیل گیتس

رقابت برای بهترین یودن

ممکنه همیشه، خلاف این رو شنیده باشیم. باورکرده باشیم و بهش عمل کرده باشیم. اما باید بگم ما اینجاییم تا حقیقت رو بگیم. اون چیزی که میتونه انسان  رو رها کنه. حالا ممکنه این حرف ها به مذاق خیلی ها خوش نیاد. وهدف ما هم جلب رضایت همه نبوده. هیچ وقت. هدف ما این بوده که محتوای درست و آگاهی بخش رو در جامعه منتشر کنیم.

پس بی پرده میگم. چیزی به نام رقابت با دیگری، بهترین بودن نسبت به دیگران یا هر اونچه تحت این عنوان میشه بهش اشاره کرد یک دام بزرگه. انسانی که با این هدف، تلاش میکنه هرگز از موفقیت خود، لذت واقعی نمی بره.چرا که بنیاد این موفقیت، سست و غیر قابل توجیهه.

اینکه من بخوام نسبت به دیگران، بهترین باشم حتی بعد از رسیدن به هدف هم، تغییری در اندیشه و شخصیت من ایجاد نمی کنه. و به همین دلیله که تونی رابینز، یک جمله بی نهایت زیبا داره: موفقیت، بدون خودشکوفایی، یک شکست بزرگه.

بهترین بودن همراه با خودشکوفایی

تمام.هر اونچه می خواستیم بگیم در همین، یک جمله، نهفته است. ما ابتدا باید دید درست، نسبت به موفقیت داشته باشیم وبعد موفق بشیم. وگرنه مثل ظرف سوراخی می مونیم که هیچ وقت، پرنمیشه. و این عطش ما برای موفق بودن، همیشه ادامه داره و هرگز تموم نمیشه. چرا که همیشه کسی هست که ما بخوایم ازش بهتر باشیم . به این شکل، بهترین بودن، یک هدف کوچیکه. خیلی کوچیک . و انسانی که برای اهداف کوچیک و فاقد ارزش تلاش میکنه هر گز به اون خودشکوفایی که مقصود تونی رابینز وموضوع مقاله امروزماست نمی رسه.

موفقیت هایی به این شکل، بهترین بودن در مقایسه با دیگران ،فقط ظاهر زیبایی دارن. و از بیرون که نگاه میکنی قشنگ هستند اما در درون یک مرداب است. و به قول معروف : آواز دهل شنیدن از دور، خوش است.

واگر واقعا میخوایم معنی لذت واقعی رو بچشیم. اون چیزی که موندگار تره و واقعا باعث اقناع و لذت واقعی و پایدار میشه. اینه که رقابت با دیگران رو کنار بگذاریم.

سخن اخر

زمانی یکی از همکاران بسیار خوبم، جمله ای گفت واون اینکه :شما هیچ وقت نمیتونین جلوی دیگران رو بگیرین که پیشرفت نکنن. فقط می تونین اوضاع خودتون رو بهبود ببخشین.

واین همون داستان همیشگی رقابته.

ما  اینجا بهترین بودن رو ترویج می کنیم اما به چه شکلی؟ دوست من ،بهترین خودت باش.بهترین باش برای خودت. در مقایسه با خودت. در مقایسه امروزت نسبت به دیروزت.

هیچگاه به دام رقابت گرفتار نشیم.رقابت یک سرابه. همه نوعش. فقط از دیگران الهام بگیریم.فقط از دیگران یاد بگیریم. درس بگیریم و به موفقیت اونها هم کمک کنیم.

اگرنمیدونی چطور باید بهترین خودت باشی. از ما راهنمایی بخواه. ما  اینکار رو قبل از توانجام دادیم. میتونی رو کمک ما حساب کنی.

با احترام

ساره شبرنگ زاده