بیل گیتس بدون شک اسطوره ی ثروت و انسان دوستی در کل دنیاست. کمتر کسی پیدا میشود که نام او را نشنیده باشد و آوازه ثروت و بخشش های انسان دوستانه او به گوش نرسیده باشد. 11 سال متوالی به عنوان ثروتمندترین فرد جهان معرفی شده است . روند رو به رشد ثروت و موفقیت شرکت او (مایکروسافت) همچنان ادامه دارد.

 

کودکی و نوجوانی بیل گیتس

بیل گیتس که نام کامل او «ویلیام هنری گیس سوم» است در 21 اکتبر 1955 در شهر سیاتل آمریکا به دنیا آمد. پدرش به شغل وکالت اشتغال داشت و از چهره های معروف شهر سیاتل بود. مادر بیل گیتس آموزگار مدرسه بود و در امور خیریه نیز فعالیت داشت. شاید تاثیر همین ویژگی مادر، او را تا این حد در بخشش ثروتش به نیازمندان پیشتاز کرده است.

بیل گیتس - نوجوانی

بیل گیتس – نوجوانی

در دوران مدرسه ،بیل گیتس جزء دانش آموزان باهوش و پیشتاز بود . روحیه فزون خواهی و پیشرفت از همین دوران در او دیده می شد. در دوران مدرسه، در انجمن کامپیوتر که به تازگی وارد مدرسه شده بود، فعالیت خود را با حرارت و شور و شوق آغاز کرد. در علاقه اش به کامپیوتر هیچ تردیدی نبود. در 13 سالگی اولین نرم افزار خود را که بیشتر شبیه به یک بازی کامپیوتر ساده بود طراحی کرد .

این  اولین آفرینش فکری او در دنیای نرم افزار بود.علاقه به کامپیوتر هر روز در او شدت می گرفت و زمانی که به این کار اختصاص می داد نیز به همان نسبت بیشتر می شد . نهایتا سبب نگرانی خانواده ای  او از این موضوع  شد. او را برای مدتی از این کار ممنوع کردند. هر چند این اتفاق برای بیل چندان خوشایند نبود اما ثمره خوبی داشت. در همین دوران تبعید، او فرصت مطالعه پیدا کرد .زندگی نامه بزرگانی از قبیل روزولت را خواند.

یه مقاله جداب دوست دارید بخونید؟خوشبختی چیست؟

علاقه بیل گیتس به مطالعه

یقیناً مطالعات این چنینی شالوده های یک ذهن موفق را شکل می دهد. چرا که هیچ موفقیتی بدون بنیاد فکری درست اتفاق نمی افتد و حتی اگر بیفتد پایدار نخواهد بود.مطالعه از مهم ترین برنامه های روزانه بیل گیتس است. او حتی لیستی از کتابهای پیشنهادی خود را هم منتشر کرده است.در بین آنها کتابی هست که همسرش ملیندا گیتس به او پیشنهادکرده است.بیل گیتس این کتاب را جزء کتابهایی می داند که هر فردی باید مطالعه کند.

بیل گیتس و همسرش

بیل گیتس و همسرش

چیزی که همیشه برای من جالب بوده و فکر می کنم به صورت یک اصل بنیادین در ذهنم شکل گرفته این هست که: هیچ انسانی را تا  به حال ندیدم که در مقیاس وسیع موفق شده باشد اما اهل مطالعه نباشد. هیچ موردی نیست. هیچ موردی. می توانید در این زمینه تحقیق کنید تا به نتیجه مشابهی که خدمتتون عرض کردم برسید. در خصوص جف بزوس مؤسس شرکت آمازون شنیده ام به دلیل مشغله زیاد، فایل صوتی کتابهای مورد علاقه خود را در اوقاتی مثل رفت و برگشت به محل کار و امثال اینها مطالعه می کند.
پس میشود  خلاق بود و به بهانه مشغله داشتن؛ مطالعه راکنار نزد. به گفته یکی از بزرگان، تغییر یک جامعه با مشت های گره خورده اتفاق نمی افتند بلکه از سکوت کتابخانه ها گذر می کند.

 

ورود ب دانشگاه

بیل گیتس در سال 1973 به اصرار والدین برای ادامه تحصیل به دانشگاه هاروارد رفت. او به رشته حقوق ورود پیدا کرد. یکی از ترجیحات خانواده اش این بود که در این زمینه تحصیل و کار کند. اما فکر و قلب او هنوز درگیر کامپیوتر و ایده و آرزوهایش در این زمینه بود. در هاروارد او با استیو بالمر آشنا شد که این دوستی ادامه دار بود. استیو بالمر اکنون رئیس بخش اداری مایکروسافت است.

بیل گیتس و استیو بالمر

بیل گیتس و استیو بالمر

بیل گیتس در سال 1975 با پل آلن دوست دوران کودکی خود یک پروژه برنامه نویسی را آغاز کرد. دیگر بار به حوزه مورد علاقه خود چسبید و این بار به هیچ بهانه ای رهایش نکرد. نهایتاً در سال 1977 دانشگاه را رها کرد و امروز نام او در لیست میلیاردرهای انصرافی از دانشگاه، در کنار چهره های درخشانی چون استیو جابز و مارک زاکربرگ است

بیل گیتس و پل الن

بیل گیتس و پل الن

سخنرانی های متعددی از بیل گیتس منتشر شده است که در خیلی از آنها به زبان طنز  از این خاطره یاد می کند. نمونه ای از جملات او «من 33 سال منتظر این جمله بودم که پدر یک روز برمی گردم و تحصیلاتم رو تمام می کنم».در یک سخنرانی اش جمله ای شبیه این گفت که “فکر می کنید چرا من رو برای جشن فارغ التحصیلی شما می آورند نه جشن ورودی؟ (خنده حضار).”

تاسیس مایکروسافت

به هر حال داستان این است که گاهی هدف ما از مجرای دیگری محقق می شود. شاید لازم باشد تا همه امروز بدانند که دانشگاه و تحصیلات آکادمیک تنها راه موفقیت نیست. هر چند خیلی از موفق های جهان دانشگاه رفته هستند. در هر صورت تمام حرف ما این است که موفق شو بی بهانه. اگر با قوانین موجود برای موفق شدن سازگار نیستی قانون جدیدی بنویس مختص خودت. به قول حافظ گر تو نمی پسندی تغییر کن قضا را  یا چرخ برهم زنم اگر غیر مرادم گردد.

یک تصویر روشن و واضح از اونچه که حقیقتا می خوایم و انتخاب ماست، به راحتی می تونه نشون بده که چه چیزهایی حاشیه است . و می تونه از زندگی ما حذف بشه.

پشنهاد ما:مطالعه مقاله منحصر به فرد اخبار رسانه های رادیویی وتلوزیونی

بیل گیتس پس از رهایی دانشگاه در سال 1977 تمام وقت در شرکت کوچک نرم افزاری خود مشغول به کار شد. و این آغاز ظهور و درخشش جهانی مایکروسافت بود. گفته شده در آن زمان مایکروسافت حدود 90 کارمند داشته که به صورت شبانه روز روی پروژه های شرکت کار می کردند. در نهایت این استمرار ، تلاش و دید بلند مدتشان  نسبت به آینده، مایکروسافت را به یکی از غول های فناوری جهان تبدیل کرد .که روند رو به رشد ان تا به امروز 5 می 2018 همچنان حفظ شده است.

بیل گیتس در سال 1994با ملیندا فرنچ از کارمندان مایکروسافت ازدواج کرد.حاصل این ازدواج 2دختر و1پسر می باشد.

بیل گیتس و خانواده

بیل گیتس و خانواده

ادامه زندگینامه بیل گیتس،شرح بخشش وفعالیت های خیرخواهانه او را در مقاله چند نکته جالب درباره ثروتمندترین مرد جهان مطالعه کنید.