جف بیزوس ،  مالک امپراطوری آمازون دات کام، بزرگترین خرده فروشی آنلاین جهان است. جف بیزوس مردی است که در سال 2018 رکورد بیل گیتس را پس از 11 سال متوالی شکست و اکنون به عنوان ثروتمندترین فرد جهان در سال 2018 با 112 میلیارد دلار دارایی خالص، به درخشش خود می بالد.

در این مقاله به داستان زندگی جف خواهیم پرداخت. امری که بسیار حائز اهمیت است عظمت شرکت اوست. ایده ای که قبل از آن هرگز در دنیای خارج موجود نبود و پا گذاشتن در این مسیر، جسارت خاصی می طلبید. ایده ای که امکان داشت شکست بخورد و سرمایه اولیه او را به باد بدهد باعث شد که اکنون سردمدار ثروتمندان جهان شود. این موارد، همواره عظمت فکر انسان، عظمت باور و جسارت انسان را نمایان می کند.

جف بیزوس در 12 ژانویه 1964 آلبو کرکی در نیومکزیکو به دنیا آمد. پدر و مادر جف کمتر از یک سال پس از تولد او از هم جدا شدند. زمانی که جف 4 ساله بود مادرش مجدداً ازدواج کرد. او با یک مهاجر کوبایی به نام مایک بزوس، ازدواج کرد و جف تا مدتی فکر می کرد که مایک پدر واقعی اوست.

کودکی و نوجوانی جف بیزوس

دوران کودکی جف پر از خاطراتی است که نشان دهنده هوش بالای اوست. در خاطراتش آمده است زمانی که تازه راه رفتن را شروع کرده بود در گهواره محافظ داری او را می خواباندند. جف با پیچ گوشتی به سراغ گهواره رفت و حفاظ آن را جدا کرد. از آن پس او صاحب یک تخت واقعی بود.

 و دیگر اینکه او گاراژ خانه شان را به آزمایشگاه کاری خود تبدیل کرده بود.

جف در دوره نوجوانی، به کار کردن هم علاقه نشان می داد. یک تابستان در مک دونالد کار کرد اما شرایط کاری سخت سبب شد ادامه ندهد و پس از آن در دوره دبیرستان، اولین کسب و کار خودش را در یک کمپ آموزش تابستانی، راه انداخت. او با آزمون و خطاهای این چنینی، عشق به راه اندازی یک کسب و کار مستقل را چشید. امری که بعدها نیز سبب شد کار کردن برای دیگران، هر چند در شرایط مساعد را نپذیرد و به سمت ایده آمازون خیز بردارد.

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد استرس و دلایل ایجاد آن
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد برداشت درست از قانون جذب
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد زندگی نامه مارک زاکربرگ

دانشگاه و ورود به عرصه کار

جف بیزوس ریشه هایی از علاقه به کامپیوتر را در خود کشف کرد. او در دانشگاه پرینستون تحصیلات خود را در رشته کامپیوتر با درجه ممتاز به پایان رساند.

بعد از فارغ التحصیلی به کار کردن روی آورد. او در شرکت وال استریت و پس از آن در D.E.Showبه کار کردن پرداخت. در همین شرکت با مکنزی آشنا شد و این آشنایی به ازدواج آن ها انجامید.

 

همسر جف بیزوس

همسر جف بیزوس

 

جف بیزوس در این شرکت،شرایط بسیار ایده آلی را سپری می کرد. به عنوان جوان ترین مدیر ارشد از مزایا و حقوق بسیار خوبی برخوردار بود و این شرکت یک حاشیه امن مالی را برای جف فراهم آورده بود.

اما رویاها و ایده های جف در پی بر هم زدن این آرامش و حاشیه امن بود. جف به مدت 4 سال در این شرکت مشغول بود. در همین دوران کاری بود که ایده کتاب فروشی آنلاین به ذهن جف رسید. بیرون آمدن از شغل پر درآمدش در این شرکت و قدم گذاشتن در راهی که اطمینان خاطری از نتیجه بخش بودن آن وجود نداشت، انگار جسارت زیادی می طلبید. و اوضاع و شواهد حاکی از آن بود که جف این جسارت را داراست.

او نهایتا تصمیم خود را گرفت. پا گذاشتن در راه جدیدی که به آن ایمان قلبی داشت را به آرامش حاصل از شرایط بیرونی ترجیح داد. جف بیزوس پس از 4 سال کار در  این شرکت از موقعیت بسیار خوب خود ،صرف نظر کرد تا ایده ای که به او الهام شده بود را دنبال کند. خود او در سخنرانی اش در این خصوص می گوید «احتمال داشت که پایان این راه شکست باشد» اما تصمیم خود را گرفته بود.

 

و این همان نکته ای است که در خصوص تمام کار آفرینان بزرگ صادق است. آن ها با وجود احتمال شکست، کار خود را آغاز کردند. احتمالی که هر کارآفرینی برای تمرکز کامل بر کارش به آن بی اعتنایی می کند. جف نیز با امید پا در این راه گذاشت و بی اعتنایی او به تمام این احتمالات، تضمین موفقیت او در سال های آتی بود.

جف بیزوس مقاله ای خوانده بود که در آن میزان رشد وب در سال را 2300 درصد اعلام کرده بودند. این آمار بسیار خوبی برای دلگرم شدن او بود.

راه اندازی آمازون

نهایتاً جف، گاراژ خانه اش را تبدیل به دفتر کارش کرد. کار کردن بر روی فروشگاه آمازون شروع شد. او چند کارمند نیز استخدام کرد تا در توسعه نرم افزاری ایده او همکاری کنند.

آمازون کار خود را در جولای 1995 آغاز کرد. جف بیزوس نام آمازون را متناسب با هدف خود از راه اندازی کسب و کارش انتخاب کرد. او قصد داشت آمازون را به بزرگترین کتاب فروشی آنلاین تبدیل کند و دلیل نام گذاری نیز دقیقاً مطابق با هدفش بود.

جف بیزوس از آن دسته کارآفرینانی است که خیلی زود به نتیجه رسیدند. او در عرض سی روز، فروش خود را در ایالات متحده و 45 کشور خارجی گسترش داد. و بعد از دو ماه فروش کتاب او به 20 هزار دلار در هفته رسید. چیزی بیش از پیش بینی های جف اتفاق افتاد و در پیمودن این مسیر تازه او را بی باک تر کرد.

گفته شده است که جف در محل کار خود یک زنگ بزرگ کار گذاشته بود که هر گاه سفارشی از سوی مشتری دریافت می شد این زنگ را به صدا در می آورد. کم کم تعداد سفارشات به حدی زیاد شد که جف آن زنگ را برداشت.

گسترش آمازون

-در سال 1997 آمازون یک سایت شناخته شده برای عموم مردم بود.

– در سال 1998جف بیزوس، سی دی و فیلم را به لیست محصولات اضافه کرد.پس از آن اسباب بازی، لباس و …. را نیز وارد نمود.

-در سال2007جف بیزوس،کیندل را به بازار عرضه کرد. کیندل یک کتاب خوان دیجیتال است.

در سال 2011 با رونمایی از کیندل فایر، وارد عرصه رقابت در بازار تبلت شد.

 اقدام جنجالی جف در سال 2013خرید واشنگتن پست بود.

هم چنین در دسامبر2013 با ارائه پهباد، باز برسر زبانها افتاد. پهباد در زمینه خدمات تحویل به مشتریان یک نوآوری فوق العاده بود. این دستگاه، خاصیت کنترل از اه دور را داراست.

 سخن اخز

بعد از رشد چشم گیر آمازون، خرده فروشی های آنلاین زیادی راه افتاد. سوال خیلیها در آن زمان این بود که آیا آمازون باقی خواهد ماند یا با توجه به آمار رقبایی که به بازار وارد می شد از گردونه حذف خواهد شد .یا حداقل سود آن اندک خواهد شد. اما نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه روز به روز بر سرعت رشد آمازون افزوده شد و نهایتا امروز جف بیزوس، ثروتمند ترین مرد دنیا از اهداف بعدی خود و چشم انداز اینده آمازون ، صحبت ها و اید های جدیدی دارد.

با احترام

ساره شبرنگ زاده

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد زیبایی چیست؟
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد بهترین بودن
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد عشق چیست؟