خوشبختی چیست؟ ظاهرا سوال ساده ایه . اما چرا رسیدن به اون ، تا این حد دشوار شده ؟ کدوم یک از ما به راستی  شادی و امید رو در قلب خودمون ، احساس می کنیم؟هر کجا که صحبت از حس و حال خوب میشه کدوممون می تونیم به جرات دستمون را بالا کنیم؟کی جسارتش رو داره قرص و محکم وایسه و بگه : اره من خوشبختم.

مفهوم خوشبختی

گاهی اوقات فکر می کنیم شاید خوشبختی به معنای مشکل نداشتنه.هر وقت که  مشکلی برامون پیش میاد انگار که این حس خوب  هم به اتمام میرسه.حالا واقعا خوشبختی به این سادگی میاد و میره؟ یه سوال بهتر:اگه خوشبختی مشکل نداشتنه ؛ ایا کسی هست که بهش بشه گفت خوشبخت؟شما هم اگه همچین کسی رو می شناشین به ما هم نشونش بدین .مشتاق دیدنش هستیم.

تعریف خوشبختی

شاید این جمله رو نیازه بگم تا خیلی از ماها یه تکون اساسی به خودمون بدیم.دوستان من،خوشبختی فقط یه طرز فکره.یک لحظه به ذهنتون دقت کنید.واکنشش نسبت به این جمله چی بود؟شاید به نظر بی معنی ترین جمله ای بود که تا حالا شنیده بودین.اما قبل از اینکه بخواین صفحه رو ببندین بگذارین یه کم دقیق تر بشیم.

تعرف خوشبختی

تعرف خوشبختی

ایا خوشبختی واقعا یک طرز فکره؟

بله دقیقا…خوشبختی یه حالت ذهنیه.نحوه برداشت ما از اتفاقاتی که در زندگیمون می افته؛ تنها نکته ای هستش که میتونه نشون بده ایا من خوشبخت هستم یا نه؟ دیدین بعضیا از ما خیلی کمتر دارن.همه چی ،خیلی کمتر دارن اما انگار حالشون بهتره.خب چرا اخه؟ جواب ساده است .اونا این نکته رو رعایت میکنن.

البته یه چیزی رو بذارید همین الان بگم.اینکه اونا این نکته رو رعایت میکنن به این معنی نیست که همشون ادمایین که اهل مطالعه و علم و فضل و…هستن.نه اونا فقط خوشبختن و خیلی از اوقات این حالت رو اگاهانه انتخاب نکردن.یعنی خودشون هم متوجه نیستن که راز این حس خوب و این احساس خوشبختیشون چی هستش؟

اما همیشه یک سری از افراد هستن که خوشبختن و دقیقا میدونن چرا . حاضرم قسم بخورم اونا یه روز مفلوک ترین انساهایی بودن که می شه تصور کرد.همیشه این یه تناقض زیبا و بی نظیر بوده که من تو زندگی بهش برخوردم.مسیری که از هیچ ما رو به همه چی میرسونه.میشه بدبخت ترین انسان روی زمین بود اما امیدوار به خوشبختی.

حالا لازمه بپرسیم از خودمون که چطور؟حتی سوال پیش میاد .اگه من با این وضعیت داغون امروزم ،طرز نگاهم رو عوش کنم،میتونم خوشبختی رو حس کنم؟بله…..دقیقا همینه.بیاین این تناقض رو بیشتر درک کنیم.

راه و روش این خوشبختی چیه؟

میگم براتون.بیاین به رفتارهای خودمون در زندگی دقیق بشیم.هر کدوم از ما به شخصه از خودمون سوال کنیم .من در چه صورتی احساس خوشبختی میکنم؟شکل زندگی من باید چجوری باشه تا بگم که حسم خوبه.احتمالا جواب همه ما یکسانه.ما می خوایم خودمون،دیکران،رفتارشون با ما،درامدمون،فرزندان ، همسرمون،اوضاع شغلیمون در بهترین حالت ممکن باشه؟مگه نه؟

 

ما یک تصویر کامل و بی نقص و در عین حال کشنده از خوشبختی تو ذهنمون ترسیم کردیم . همیشه همه چیز رو به نحوی انالیز میکنیم و می سنجیم که ببینیم ایا با این تصویر مضحک هماهنگی داره یانه. احنمالا ناهماهنگی های بسیاری پیدا می کینم.می بینم که اوضاع با اونچه ما میخواستیم و اسمش رو خوشبختی گذاشتیم هماهنگ نیست.

پس ما در طول روز به پاسخ ها مشابهی می رسیم.می بینیم که علی رغم قولی که به خودمون دادیم باز هم تو انجام امورمون به مشکل بخوردیم .پس به این تتیجه می رسیم که احنمالا من جز ادمای خوشبخت نیستم.همسر ،فرزندمون یا هر کس دیگه ای حتی یه غریبه ،ممکنه رفتاری رو با ما داشته باشه که باب میل ما نباشه.تناسبی هم با شان ما نداشته باشه.پس یه نتیجه گیری مشابه دیگه نو ذهم ما اتفاق می افته.احتمالا من جز….

یه چیز دیگه. خیلی وقتا از اونی که فکر می کنین بی رحم تر می شیم.کلی تلاش کردیم و امید دادیم ب خودمون ،حالا به هر دلیل نرسیدیم به اونچه که می خواستیم و یک نفر دیگه برنده شده.یک نفر دیگه پولدار شده و هزار تا ماجرای اینجوری.همه اینها انگار تهدید علیه خوشبختی ماست.یکی نیست به ما بگه اخه به من چه کی چی داره ؟غیر از اینه که باید از این اتفاقای خوبی که برای دیگران می افته خوشحال بشیم.
در واقع ما نه تنها خوشحال نمی شیم حتی گاهی بیش از حد باعث غم ما میشه.یک روان شناس بسیار برجسته ای رو من می شناسم به نام اقای دن گیلبرت.سال های سال عمر خودش رو صرف مطالعه خوشبختی کرد و در نهایت به این نتیجه رسید خوشبختی فقط یک دبدگاهه.دیدگاهی که میتونه بر احساس ما نسبت به اتفاق های زندگیمون تاثیر بذاره.

نتیجه گیری

برای خوشبخت بودن به هیچ چیز نیاز ندارید.مگر فهمی عمیق از هر اتفاقی.مگر گزینش نوع نگاهی که مارو به این نکته برسونه که من حسم خوبه پس خوشبختم. فارغ از تمام اتفاقاتی که می افته و من نمیتونم تاثیری بر برخی از اونها بگذارم.
دوستان عزیز از اینکه وقت گذاشتید و این نوشته رو مطالعه کردید از شما ممنونم.لازمه نکته ای رو بگم.خوشبختی  واقعا امکان پذیره و  اینو با تمام وجود میگم.لازمه بدونید دقیقا چه برداشت هایی رو باید از موقعیت های زندگیمون داشنه باشیم.
من سعی کردم این برداشت ها رو در قالب مقالاتی برای شما اماده کنم.چرا که بحث گسترده ای هست و باور بفرمایید در یک مقاله نمیشه به اون هدفی که منظور من هست برسیم.
مطالعه مقالات زیر به شما کمک میکنه.