مارک زاکربرگ : یکی از برجسته ترین شخصیت های جهان است که موفقیت های زیادی در عرصه های مختلف کسب کرده است. مارک زاکربرگ نه تنها، جوان ترین میلیاردر جهان است، بلکه در زمینه فعالیت های خیرخواهانه، روابط اجتماعی و خانوادگی نیز صاحب نام است.
او متولد 14 می 1984 است. مارک زاکربرگ، تنها پسر خانواده شش نفره زاکربرگ است. او در یک خانواده تحصیل کرده در وایت پلینز نیویورک به دنیا آمد.

کودکی مارک زاکربرگ

در همان دوران ابتدایی علاقه زیادی به برنامه نویسی داشت. جمله ی اغراق آمیز و در عین حال، زیبای او نشان دهنده علاقه و اعتقاد محکم او به این عرصه است. او مردم دنیا را دو دسته می دانست: برنامه نویسان و کاربران.
مارک در همان دوران کودکی در کنار پدر، برنامه نویسی بیسیک را یاد گرفت. علاقه زیاد، موجب شد سرعت پیشرفتش به حدی بالا باشد که پدرش یک متخصص برنامه نویسی به نام دیوید نیومن را استخدام کرد تا به صورت خصوصی به مارک تدریس کند. مطمئنا کار با دانش آموزی به باهوشی مارک برای دیوید نیومن چندان ساده نبود.
مارک زاکربرگ در ده سالگی اولین کامپیوتر خود را خرید و در دوازده سالگی، برنامه ی پیام رسانی به نام زوکنت را نوشت که نسبت به سن او افتخار کمی محسوب نمی شد.

کودکی مارک زاکربرگ

کودکی مارک زاکربرگ

نوجوانی مارک زاکربرگ

ماجرا به همین جا ختم نشد. زمانی که زاکربرگ در دبیرستان مشغول تحصیل بود همچنان بر روی علایق خود کار می کرد و دنیای برنامه نویسی برای او دنیای امنی بود تا به آرزوهایش بیشتر نزدیک شود و او از هر فرصتی برای پرداختن به علایقش استفاده می کرد.
نهایتا در دوران دبیرستان یک پلتفرم پخش موسیقی راه اندازی کرد که پیشرفت فوق العاده ای در زمینه فعالیت او بود و درهای جدیدی در این حوزه را به روی او باز کرد. این برنامه مورد توجه شرکت مایکروسافت و ای او ال قرار گرفت. اتفاقی که چندان بعید به نظر نمی رسید رخ داد. شرکت های بزرگ آن زمان، پیشنهادهای شغلی متعددی به مارک زاکربرگ نوجوان دادند. اما او به همه آن ها پاسخ منفی داد. به نظر می رسید برنامه بزرگتری برای آینده خود دارد.
از نکات قابل توجه در خصوص زاکربرگ علاقه وافرش به ادبیات داستانی رم و یونان خصوصا ادیسه بود. دور از انتظار نیست که روحیه قهرمانی با خواندن چنین آثاری و الهام از آنها در او شکل می گرفت.

ورود مارک زاکربرگ به دانشگاه

مارک زاکربرگ در سال 2002 وارد دانشگاه هاروارد شد. هنوز هم به طور جدی سرگرم علایق خود بود و در این زمینه تلاش و خلاقیت زیادی را صرف می کرد. مدت زمان زیادی پس از ورود او به دانشگاه نگذشته بود که به عنوان یک برنامه نویس به چهره شناخته شده ای تبدیل شد.
اولین گام اودر زمینه برنامه نویسی در دوران دانشگاه، برنامه ای به نام بود که کار انتخاب واحد را برای دانشجویان ساده می کرد و مقبولیت زیادی در بین دانشجویان پیدا کرد.

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد بهترین بودن

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد برداشت درست از قانون جذب

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد استرس ودلایل ایجاد آن

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد ثروتمند ترین افراد جهان در سال 2018

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد خوشبختی چیست؟

راه اندازی فیس بوک

در همین دوران دانشجویی بود که مارک زاکربرگ به همراه کامرون وینکلوس،تایلر وینکلوس و دیویا نارنیا، فیس بوک را راه اندازی کرد و کار خود را برای گسترش این شبکه اجتماعی آغاز کرد. کار بر روی فیس بوک به حدی برای او جدی و هدفمند شد که در سال دوم دانشگاه انصراف داد تا تمرکز بیشتری برای گسترش ایده خود داشته باشد.
از این زمان به بعد فیس بوک به دغدغه جدی مارک زاکربرگ تبدیل شد و تا کنون نیز این روند ادامه داشته. چنان که در سال 2015 اعلام کرده است که 90 درصد از پتانسیل فکری خود را برای پیشبرد اهدافش در فیس بوک صرف می کند.

زاکربرگ خالق فیس بوک

زاکربرگ خالق فیس بوک

اهداف بلندمدت فیس بوک

مارک زاکربرگ از همان ابتدا نگاه ویژه ای به پروژه فیس بوک داشت. او به دنبال اهداف بلند مدت بود و آینده کار خود را بسیار وسیع می دید. اتفاقی که نهایتا رخ داد.
اما اگر برگردیم به اوایل راه اندازی فیس بوک، خبر چندانی از پیشرفت امروز نبود. اما انگار در اعتقاد زاکربرگ، ذره ای تردید در این خصوص وجود نداشت. او آینده فیس بوک را بسیار درخشان می دید. به همین دلیل هیچ کدام از پیشنهادهایی که برای خرید فیس بوک می شد را نپذیرفت. ناگفته نماند برخی از این پیشنهادها در زمانی که از نظر مالی در مضیقه بودند به آنها اعلام شده بود.

یکی از مهم ترین پیشنهادها زمانی بود که مرز کاربران فیس بوک از پنجاه میلیون گذشت. یاهو
پیشنهاد 900 میلیون دلاری را برای خرید فیس بوک به زاکربرگ اعلام کرد اما او این پیشنهاد را رد کرد.
در سال 2005 دارایی فیس بوک به 12/7 میلیارد دلار رسید.
در سال 2012 به 16 میلیارد دلار رسید. مارک زاکربرگ با فروش سهام فیس بوک در همین سال فیس بوک را تبدیل به بزرگترین شرکت سهامی عام تا آن زمان کرد.
زاکربرگ در سال 2010 به عنوان شخصیت سال از سوی نشریه تایم معرفی شد.
مارک در راستای توسعه فیس بوک، اقدام به خریداری اینستاگرام، واتس آپ و  oculus کرد. و آنها را در زیر پرچم فیس بوک قرار داد و به این امپراطوری عظمت بیشتری بخشید.

زندگی شخصی

زاکربرگ در سال 2012 با پرسیلا چان ازدواج کرد. این در حالی بود که آشنایی او با پرسیلا به سال 2003 برمی گشت. پرسیلا از اولین کاربران فیس بوک بود و یک روز پس از افتتاح فیس بوک به عضویت آن پیوست. از اقدامات مارک زاکربرگ یادگیری زبان چینی بود چرا که همسر او به زبان چینی صحبت می کند. او در این زمینه پیشرفت فوق العاده ای داشت چنان که در سال 2014 یک مصاحبه نیم ساعته به زبان چینی با او انجام شد.

همسر مارک زاکربرگ

همسر مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ علی رغم ثروت فراوانی که دارد در زندگی بسیار ساده زیست است. در این زمینه شباهت زیادی به وارن بافت دارد. حضور او در مجامع معمولا با یک تی شرت یا سوئی شرت خاکستری ست که پوشش استیو جابز را برای انسان تداعی می کند. او از تجملات و خودنمایی به دور است.
در سال 2014 یک ملک 750 هکتاری به قیمت 100 میلیون دلار در هاوایی برای تعطیلاتش خریداری کرد. او همچنین یک خانه 5000 متری به قیمت 45 میلیون دلار در آلتو و یک عمارت 10 میلیون دلاری در سانفرانسیسکو دارد.

فرزند زاکربرگ

فرزند زاکربرگ

فعالیت های خیرخواهانه

او به مانند بیل گیتس و وارن بافت، به امور خیرخواهان و فعالیت های بشر دوستانه علاقه بسیاری دارد. شرح بخشش های او موجب محبوبیت جهانی او شده است. او تعهدنامه ای را امضا کرده است که طبق آن 50 درصد ثروت خود را در طول زندگی خود اهدا خواهد کرد. بیل گیتس، وارن بافت و جورج لوکاس از دیگر امضا کنندگان این تعهدنامه هستند. زاکربرگ در سال 2010 صد میلیون دلار از ثروت خود را برای حمایت از مدارس دولتی نیوجرسی اهدا کرد.