عزت نفس

 

دانلود فایل تصویری

 

دانلود فایل صوتی

 

امروز می خواهم درباره مبحث عزت نفس، صحبت کنم. در ذهن خیلی از افراد عزت نفس با هاله ای از ابهام رو به رو است. از خودشان می پرسند عزت نفس دیگر یعنی چه؟ چه ضرورتی دارد که بخواهم روی عزت نفسم کار کنم؟
زمانی که به چالش ها و مشکلات زندگیمان فکر می کنیم احساس می کنیم سرمان شلوغ تر از آن است که به عزت نفسمان بپردازیم و بخواهیم روی عزت نفسمان کار کنیم. نگاهی به روابط مشکل دارمان می اندازیم؛ نگاهی به مشکلات مالی متعددمان؛ نگاهی به اهداف شغلی ای که هنوز به آن نرسیدم و احساس می کنیم نه حالا حالاها کار دارم. عزت نفس باشد برای بعد. انقدر مشکل دارم که وقتی برای عزت نفس نماند.
در ذهن ما اینگونه است که اول باید بروم سراغ سایر حوزه ها…. برای خودمان دلایلی می آوریم. دلایلی از این قبیل: آخر اجاره خانه و پول مدرسه بچه ها که شوخی سرش نمی شود. شریک زندگیم را دارم از دست میدهم. هر روز رابطه ام سردترمی شود. عزت نفس را باشد برای بعد.
و من میخواهم به شما بگویم عزت نفس را بگذار اول کار. بگذار اولین قدمت برای عزت نفس باشد. شاید برایت عجیب باشد اما بسیاری از مشکلات مالی و عاطفی و به هم خوردن روابطت از این چشمه آب می خورد. انسانی که عزت نفس ندارد و رابطه خوبی با خودش برقرار نکرده است محال است که در رابطه با دیگران به نقطه دلخواهی برسد. انسانی که خودش را باور ندارد و ذهنش پر از شک و تردید نسبت به آینده است و امید چندانی به درست شدن اوضاع ندارد محال به نظر می رسد که بتواند جایگاه شغلی و مالی خوبی را برای خودش رقم بزند.

 پایه اصلی مشکلات

باید علت اصلی مشکلات حل شود. منظور من این نیست که تمام مشکلات ریز و درشتت به دلیل نداشتن عزت نفس است. حرف من این است که اولین قدم برای حل مشکلاتت این است که سنگ هایت را با خودت وابکنی.
ببینی چقدر به خودت نزدیکی… چقدر از خودت شناخت داری…. چقدر دیدگاهت نسبت به خودت و جایگاهت در این جهان درست است؟
راستی تو هم فکر می کنی بی دلیل به این جهان آمدی؟ تا به حال به این فکر کرده ای که تو اینجایی چون کاری برای انجام داری؟ چون رسالتی برای انجام دادن داری؟ چون خداوند از خلقت تو هدف داشته و تو بیهوده خلق نشدی؟ آیا تا به حال به دنبال معنای بودنت گشته ای؟ تا به حال به این فکر کردهای که چطور از زندگی نهایت لذت را می بری یا اینکه تمام عمر به این دنبال این بودی که شبیه معیارهای جامعه باشی و هر بار سرخورده تر از قبل شده ای؟
بگذارید خیالتان را راحت کنم. عزت نفس و رسیدن به عشق و باور درونی، خشت اول بنای موفقیت توست. اگر این خشت را کج بگذاری بنایت تا ثریا کج میرود. بهتر بگویم این مبحث پایه های کاخ رویایی است که می خواهی بسازی. اگر به دنبال ماندگار کردنش هستی پایه هایش را محکم بساز. آنقدر محکم که هیچ باد و بارانی آن را ویران نکند. آنقدر محکم که هیچ چالشی تو را از پای درنیاورد. آنقدر محکم که هیچ چیز در اعتقاد و باوری که نسبت به خودت داری لرزه ایجاد نکند.

نشانه های کمبود عزت نفس

راستی چقدر اشتیاق داری برای اهدافت؟ نگاهی به زندگیت بینداز. میزان دستاوردهایت و میزان امید و اشتیاقی که برای اهدافت داری نشان می دهد که چقدر عزت نفس داری. چقدر خودت را قبول داری.
نگاهی به احساست نسبت به خودت بینداز. چقدر رابطه عاشقانه ای با خودت داری؟ چقدر به این رابطه و آینده اش امیدواری؟ قبل از رابطه با هر معشوقی به این رابطه بپرداز که پایه تمام روابط دیگر است. . به خودت نمره بده. به عزت نفست نمره بده.
چقدر به ارتباط میان خودت و منشا جهان هستی؛ هستی بخش تمام این کائنات امیدواری؟ به این سوال جواب بده و به عزت نفست نمره بده. اصلا چه رابطه ای هست بین تو و خالق لایزال این کائنات؟ چقدر این رابطه را درک میکنی؟ چقدر از آن لذت می بری؟
به این سوال ها خوب فکر کن. عزت نفست را محک بزن. قول می دهم که بالای 90 درصد ما نیازمندیم که روی این مبحث کار کنیم چون همه ما در محیط هایی بزرگ شدیم که عزت نفسمان نابود شده. همه ما با افرادی بزرگ شدیم که خالی از عزت نفس بوده اند.
بیایید روی خودمان سرمایه گذاری کنیم. بیایید خودمان را وسعت بدهیم . بیایید اولین گام را برداریم.
در این دوره با من همراه باشید.

میخواهم توضیحات دوره عزت نفس را بخوانم و با 50 درصد تخفیف در دوره شرکت کنم.