قضاوت کردن دیگران :

 

دانلود فایل تصویری

 

دانلود فایل صوتی

 

یکی از توانمندیها و مهارتهای شخصتی که ما باید در خودمان ایجاد کنیم این است که به همه ی انسانها اجازه بودن بدهیم. در واقع در ذهن خودمان جایگاه همه را بپذیریم و حق قضاوت کردن دیگران را از خودمان سلب کنیم.

اشتباهی که فراگیر شده است و تبدیل به یک عادت روزمره شده این است که به راحتی به خودمان اجازه قضاوت کردن دیگران را می دهیم. اجازه می دهیم وضعیت و تصمیمات انها را تحلیل کنیم. اجازه می دهیم که به راحتی انسانها را به خوب و بد تقسیم کنیم.
از آنجایی که خود من به شدت میل به پیشرفت در رشته مورد علاقه خود را دارم؛ سال های پیش که دیدگاهم مانند امروز نبود گاهی با خود فکر میکردم خانم هایی که خانه دار هستند چطور می توانند از علایق و پیشرفت های خود چشم بدوزند؟ انگار در ذهنم نمی توانستم بفهم که آنها هم به اندازه من اجازه بودن دارند. جهان همان قدر به آنها نیاز دارد که به من. زندگی آنها و کاری که انتخاب کرده اند همانقدر پتانسیل هدفمند شدن و اوج گرفتن را دارد که کار من.
اما کم کم که جهان را از دیدگاه وسیع تری دیدم و زندگی را بهتر لمس کردم فهمیدم زیبایی جهان به این است که انسانها با هم تفاوت داشته باشند. تفاوت در دیدگاه، علایق، شغل مورد علاقه، سبک زندگی و امثال اینها….و اگر قرار بود همه یک شکل و یک رنگ باشند به راستی که این جهان خسته کننده و نازیبا بود. این تنوع ها به جهان زیبایی می بخشد. تفاوت ما انسانها سبب می شود نیازهای متفاوت این جهان برآورده شود….

 قضاوت کردن دیگران از دیدگاهی وسیع تر

باید یاد بگیرم جهان را و انسانها را بهتر درک کنیم و بفهمیم و ارج بنهیم.باید بفهمیم و بدانیم که همه به یک اندازه ارزشمند هستند. همه به یک اندازه به خداوند دسترسی دارند. همه به یک اندازه مهم و مورد توجه خداوند هستند. از قضاوت کردن دیگران چشم بپوشیم.
به خودمان قول بدهیم که اگر خانمی هستیم که به پیشرفت های تخصصی در شغل خود رسیده است زنان خانه دار را نیز به انداره خودمان مهم و مورد احترام بدانیم. اگرکارآفرینی هستیم که ایده ها و خلاقیت های بسیاری در کار خود به خرج داده است کارمندان با استعداد و فوق العاده را نیز به اندازه خودمان مهم و ارزشمند بدانیم. به این دیدگاه برسیم که همه به یک اندازه اجازه بودن و ابراز وجود دارند. تنها کاری که هر کدام از ما باید انجام دهیم این است که بفهیم در چه کاری بیش از همه چیز می توانیم بدرخشیم و از فعالیت و خدمت در آن بیشترین احساس رضایت را داریم و تمام تلاش خود را بکنیم که بهترین خود را در آن حیطه عرضه کنیم. و پیشرفت های دیگران در سایر عرصه ها را تحسین کنیم و از آنها الگو و ایده بگیریم.

چند وقت پیش سرگذشت خانمی به نام مارتا استوارت را خواندم که از علاقه و مهارت خود در امور خانه داری به ثروت و شهرت فوق العاده ای رسیده بود. این موضوع باعث شد بیشتر یقین داشته باشم که تنها چیزی که مهم است عشق و علاقه سوزان به کاری است که بیش از همه از انجام آن احساس رضایت و شادی می کنیم. اصلا مهم نیست آن کار چه کاری است فقط انجامش بدهید با تمام توان.با تمام وجود و بهترین خود را عرضه کنید. آن زمان است که جهان به این اشتیاق سوزان شما پاسخ می دهد.