رابطه عاشقانه

 

موضوعی به ذهنم رسید که ایده اش برای خودم خیلی جالب وسازنده بود و تصمیم گرفتم آن را با شما هم به اشتراک بگذارم. چیزی که می خواهم درباره اش صحبت کنم تصور ما از رابطه عاشقانه است. تصور ما از زیبا بودن یک رابطه. اینکه بتوانیم اطمینان حاصل کنیم که عاشق طرف مقابلمان هستیم یا اینکه اوهم متقابلا عاشق ماست.
می خواهم از تصور رایج بین 90% افراد جامعه صحبت کنم. شما هم حتا دیده اید که همیشه زمانی که درباره عشق صحبت می شود و یا بهتر بگویم می خواهند این عشق را به تصویر بکشند تصویر به این شکل است که فرد عاشق حالا فرقی نمی کند دختر این رابطه عاشقانه باشه یا پسر، در وجودش جای یک قلب خالی است و حالا آن قلب یا دست معشوقش است یا روی زمین افتاده. حالا یک مقدار اگه بخواهیم پیاز داغش را زیاد کنیم ازش چند قطره خون هم می چکد. اینها را نمی گویم که بخندیم. در واقع می خواهم بگویم در ذهن ما دقیقا همین تصویر حک شده و دلیل بسیاری از مشکلاتی که در روابط تجربه می شود نیز همین است.

ایجاد خلآ به بهانه یک رابطه عاشقانه

ببینید بیاید خیلی ساده به این ماجرا نگاه کنیم. زمانی که شما به واسطه ساختن یک رابطه عاشقانه، از قسمتی از وجود خودتان می کنید و می گذرید . یک خلاء و جای خالی بزرگ در وجودتان ایجاد می شود. اینطور تصور کنید که اگر قلب ما یک اندام از بدن ماست و کنده شود خب واقعا جسم ما چه درد و رنجی متحمل می شود؟ زمانی هم که بخشی از وجود عاطفی تان را از خودتان می کنید به واسطه این خلاء ایجاد شده درد و رنج عظیمی را متحمل می شوید و این قانون خلقت است. سوءتفاهم پیش نیاید. من به هیچ وجه وجود عشق و علاقه در یک رابطه را نفی نمی کنم. خیلی عالی است که ما در روابطمان عشق را تجربه کنیم. عشق بورزیم و عشق دریافت کنیم. این یکی از زیباترین صحنه های زندگی است اما تمام داستان این است که بر چه پایه ای عشق می ورزیم. در واقع بهتر بگویم دیدگاهمان نسبت به وجود عشق در یک رابطه چه هست؟

مقاله پیشنهادی عشق چیست؟

ببینید اگر عشق ورزیدن ما مثل همان مینیاتور عاشقانه ای باشد که با بخشش عشق، خودش دچار انواع خلاء ها و مشکلات بشود رابطه ای که تجربه می کنیم سراسر جنگ و ناسازگاری و سرخوردگی است. چون تکه ای از وجود خودمون را کندیم و جای خالی آن است که در حقیقت ما را آزار می دهد. اما حالت مقابلش زمانی هست که عشق ورزیدن ما قرار نیست مسبب ایجاد خلا در ما بشود که در مقابل این کار، دیگری را محکوم کنیم که تمام این اتفاقات تقصیر توست.
تمام افرادی که در یک رابطه به طرفشان جملاتی از این قبیل را می گویند “که من برای تو فلان کردم اما توبه جایش چه کردی؟ تو قدر مرا ندانستی….من از دست تو به این روز افتادم…به خاطر تو از فلان چیزها گذشتم ولی حالا نتیجه اش چه شد؟” و انواع و اقسام جمله هایی از این قبیل و بحث ها و اختلافات و درگیری هایی که به این خاطر اتفاق می افتد یک دلیل مهم دارد و آن این است که شما یک خلآ و کمبودی را در خودتان ایجاد کردید به این تصور که برای طرف مقابل مایه گذاشته اید یا معرفت به خرج داده اید . و با او جنگ دارید که بیاید و این خلآ را جبران کند. بیاید و حال شما را خوب کند.

اینطور فکرکنید که اوضاع مالی شما خوب نیست و می روید پیش یک نفر و از او پول طلب میکنید. او هم در مقابل به شما پول میدهد.
باز هم این داستان تکرار می شود و ادامه پیدا می کند. رفته رفته دفعات تکرارش از سوی شما بیشتر می شود. سوالی که پیش می آید این است که تا کی میخواهید این کار را انجام دهید؟ اصلا به نظرتان این کار عاقبت خوشی برای شما دارد؟ جواب منطقی قطعا منفی است و شما باید به فکر یک راه درست و حسابی برای کسب درآمد باشید.

بحثی که مطرح کردیم هم بی شباهت به این مسئله نبود. تنها تفاوتش در چیزی است که شما طلب می کنید.هر بار شما میروید و عشق و توجه می خواهید.یک بار…دو بار… سه بار.. ده بار…اما نهایت چه می شود؟ این راه ، راه درست رسیدن به چیزی که می خواهیم نیست.
همانطور که شما باید خودتان سعی کنید ثروت را در زندگیتان خلق کنید باید سعیتان این باشد که عشق را هم خلق کنید.یعنی خودتان در درونتان عشق را ایجاد کنید و بسازیدش. آن وقت است که عشق ورزیدن به دیگران خیلی زیباتر می شود. آن وقت است که عشق ورزیدن آن ها به ما هم اتفاق می افتد و آنچه به عنوان رابطه عاشقانه از آن یاد می شود وارد زندگی ما میشود.آن وقت است که رابطه عشقی شما با معشوقتان از هر داستان و رمان و فیلم عاشقانه ای زیباترخواهد شد.

با احترام فراوان

ساره شبرنگ زاده