صبر کردن

 

دانلود فایل تصویری

 

دانلود فایل صوتی

 

 

در جلسه ی قبل در خصوص مشکلات زندگی صحبت کردیم. دلیل وقوع این مشکلات در زندگی، دیدگاه درست نسبت به این مشکلات و واکنش صحیح نشان دادن را بررسی کردیم. امروز می خواهیم مطلبی را با هم بررسی کنیم که ربط بسیار زیادی به جلسه قبل دارد.
همه ی ما در خصوص صبر کردن در زندگی شنیده ایم. اینکه باید در مواقعی که مشکلی برای ما پیش می آید و به تضادی برمی خوریم صبر داشته باشیم تا آن مشکل حل شود و ما به آرامش برسیم. می خواهیم درباره ی این صبر کردن، بیشتر صحبت کنیم. یک مورد عملی در زندگی خودتان را به خاطر بیاورید که بر مشکلی صبر کرده اید. به نتیجه ای که حاصل شده فکر کنید که چقدر آن نتیجه باب دلتان بوده است.
آنچه که بین مردم رواج دارد این است که صبر باعث حل مشکلات و آسان شدن سختی ها می شود. و همیشه فرد دعوت می شود که در سختی های زندگی کم نیاورد و جا نزند و صبر کند. اما آیا واقعا به همین شکل است؟ یعنی صبر کردن سبب حل مشکلات زندگی می شود؟
مثال های زیادی دارم از افرادی که سال های سال صبر کرده اند اما مشکلی که دچارش بوده اند حل نشده است و انگار این توصیه ی همگانی در موارد زیادی خطا می دهد و طرف را دست خالی رها می کند.
افرادی که سال های سال صبر کرده اند تا از زندگی سختی که با فرزند یا همسر معتادشان داشته اند رها شوند اما هیچ اتفاق جدیدی نیافتاده است.
افرادی که سال های سال صبر کرده و به شدت تلاش می کنند تا مگر وضعیت مالی شان بهتر شود. سخت ترین کارهای بدنی را انجام می دهند اما نتیجه این است که یا هیچ اتفاق جدیدی نیافتاده یا اینکه آنقدر نتایج کوچک است که خیلی جای امیدواری نیست به این طریقه ی صبر کردن.
افرادی که سال های سال است به یک بیماری دچارند و صبر زیادی می کنند. به دنبال راه های درمان هم رفته اند اما توفیقی حاصل نشده است. نهایتا پس از سال ها صبر و بردباری این بیماری دوره ای برمی گردد و آن ها را همچنان درگیر می کند.

پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد استرس و دلایل ایجاد آن
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد برداشت درست از قانون جذب
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد زندگینامه نیک وی آچیچ
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد زیبایی چیست؟
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد بهترین بودن
پیشنهاد ما: مطالعه مقاله منحصر به فرد ضمیر ناخودآگاه

چرا افراد از صبر کردن نتیجه نمی گیرند؟

در اینجا ما یکسری مثال نقض داریم. در مقابل این موارد افراد زیادی هم هستند که بر موقعیت مشکل ساز زندگی خود صبر می کنند و برای حلش تلاش هایی انجام می دهند و آن سختی از زندگی شان خارج می شود. می دانم اولین احتمالی که به ذهن بالای 90% افراد خطور می کند این است که شاید آن هایی که شما مثال زدید هیچ تلاش خاصی انچام نداده اند و بیهوده دلخوش کرده اند و معلوم است که نتیجه نخواهند گرفت.
قطعا منظور ما زمانی هست که فرد برای رفع مشکلش، راه های احتمالی را امتحان می کند. یعنی پا روی پا گذاشتن چیزی نیست که در این مثال ها موجود باشد. در مثال فردی که درگیری مشکلات مالی بود منظورمان تمام مواردی است که فرد به سر کار می رود. یا اینکه فردی نسبت به فرزند ناخلف خود به انواع راه هایی که به ذهنش رسیده متوسل می شود. فرضا سعی می کند به او امتیازهای مختلف بدهد. برخی اوقات با او برخورد شدید می کند، برایش محرومیت هایی ایجاد می  کند و … .
پس با یک نگاه به اطرافمان متوجه می شویم که صبر کردن به خودی خود جوابگو نیست. یک مشخصه ای باید در صبر کردن باشد. آپشنی باید اضافه شود تا بتوانیم به این موضوع برسیم که صبر جواب می دهد یا نه؟ فهم این مشخصه ای که باید به صبر کردن ضمیمه شود قرار است به ما ثابت کند که آیا صبر ما نتیجه بخش هست یا نه. تفاوت بین تمام مواردی که افراد صبر می کنند بر موضوعی و نتیجه می گیرند با مواردی که صبر می کنند و نتیجه نمی گیرند در همین است که آیا آن آپشن رعایت می شود یا خیر.
می خواهم این را بگویم که چگونه صبر کردن بسیار مهم است. انگیزه و هدفی که پشت صبر کردن است از مهم ترین موضوعات زندگی است. در جلسه قبل در خصوص کانون تمرکز صحبت کردیم. اگر شما به تصور خودتان دارید بر یک مشکل صبر می کنید اما تمام مدت در اندوه و غم حاصل از آن وضعیت به سر می برید اسم کار شما صبر کردن نیست. شما تنها دارید زندگی را تحمل می کنید. تحمل کردن هیچ زمانی راه حل نبوده است و نخواهد بود. در واقع بیایید به این فکر کنیم که شخصی در زندگی اش از یک نفر دیگر متنفر باشد اما وجود او را تحمل کند. این رابطه هیچ وقت به جای خوبی نمی رسد. مطمئنا یک روز این تحمل کردن ها و نفرت هایی که در درون او انباشت شده است فوران می کند و آنچه نباید رخ بدهد رخ می دهد. دلیل اختلافات جنون آمیز و دعوا های شدید بین افراد نیز همین است. زمانی که صحنه های این چنینی را می بینید یقین کنید مدت زمان زیادی بوده است که این مشکل را تحمل می کرده است. برخی افراد در همچنین مواقعی می گویند: «این دو نفر تا شب قبل با هم خوب بودند، این اتقاف یکهو افتاد!» خیر «یکهو» نیافتاده است. این روند در درون فرد رشد می کرده و یکروز سر باز زده و شما آن صحنه نهایی را دیده اید اما پشت این صحنه آخر سکانس های زیادی اتفاق افتاده است.

صبر کردن نه تحمل کردن

تحمل کردن مشکلات زندگی نیز همین است اگر از دست یک مشکلی به تنگ آمده اید اما همچنان آن را تحمل می کنید؛ با حس بد، یأس و ناامیدی روزها را سر می کنید این کار شما تحمل کردن زندگی ست نه صبر کردن. نتیجه تحمل کردن هم که مشخص است. ویژگی بارز صبر کردن این است که شما امیدوار باشید، حالتان خوب باشد و کانون تمرکزتان به جای مشکل بر خوبی های زندگی تان باشد. تنها در این صورت است که می توانید به صبر و تلاش خود دل خوش کنید که اوضاع را دچار دگرگونی کند. تمام داستان این است که کانون تمرکز شما متوجه چه اموری است که میزان بیشتر آن را وارد زندگی تان کند.
اگر کانون تمرکزتان بر خوبی هاست؛ با امید ادامه می دهید و حالتان خوب است و دلخوش به آینده اید این کار صبر کردن است. اما اگر هر لحظه لعنت می فرستید به زمین و زمان و حرف دل شما این است که این اوضاع لعنتی کی تمام می شود، این کار تحمل کردند است و نتیجه اش را خودتان حدس بزنید.
برای زندگی و رسیدن به آرزوها باید صبر کنید. تحمل کردن هم زندگی را از شما می دزد و هم آرزوهایتان را. تحمل کردن دزد آرزوهاست و انقدر این کار را پنهانی انجام می دهد که هرگز متوجه اش نمی شوید.
با احترام فراوان
ساره شبرنگ زاده